Szum w głowie leczeniePRECYZYJNA DIAGNOSTYKA I SKUTECZNE LECZENIE SZUMÓW, LECZENIE NIEDOSŁUCHU I LECZENIE ZAWROTÓW W CENTRUM NA ŚLĄSKU

Zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi i słuchu to poważny problem zdrowotny i społeczny.
Podejmując właściwą diagnostykę i leczenie można  wrócić do normalnego, aktywnego życia.

Jesteśmy wiodącym ośrodkiem zajmującym się kompleksową diagnostyką i leczeniem zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych i zaburzeń słuchu.

Nasza lolalizacja – Tarnowskie Góry, Śląsk

Diagnostyka oraz zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są przez wykwalifikowany zespół lekarzy i fizjoterapeutów w profesjonalnych pracowniach wyposażonych w najnowszej generacji sprzęt medyczny.

Leczenie prowadzone jest przez zespół doświadczonych specjalistów z zakresu laryngologii, audiologii, neurologii i rehabilitacji pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Grażyny Lisowskiej.

Śląskie Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi jest jednym z nielicznych w kraju i pierwszym na Śląsku, nowoczesnym ośrodkiem kompleksowej diagnostyki i leczenia zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych i zaburzeń słuchu. Posiadamy wykwalifikowany personel medyczny oraz najwyższej klasy aparaturę. Nasza oferta obejmuje bardzo szeroki zakres testów i badań diagnostycznych z wykorzystaniem najnowocześniejszego specjalistycznego sprzętu medycznego.

Zespół lekarzy – specjalistów z zakresu laryngologii, audiologii, otoneurologii i rehabilitacji oraz zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów posiada ogromne doświadczenie kliniczne zdobyte podczas wieloletniej praktyki, a także na licznych kursach, konferencjach międzynarodowych oraz stażach i szkoleniach w renomowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych. Wielu ze specjalistów to znane i cenione autorytety z zakresu audiologii i otoneurologii oraz autorzy licznych publikacji naukowych w czasopismach medycznych polskich i zagranicznych.

Laryngolog ŚląskDysponując wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz tak nowoczesnym sprzętem wykonujemy nie tylko diagnostykę, lecz również kompleksową rehabilitację zawrotów głowy i zaburzeń równowagi z wykorzystaniem m.in. przełomowego systemu rehabilitacyjnego Multitest Equilibre. Dzięki temu osoby z zaburzeniami równowagi pochodzenia błędnikowego i ośrodkowego mogą wrócić do normalnego, aktywnego życia.

Ponadto, bazując na wieloletnim doświadczeniu w terapii szumów usznych oraz możliwości zastosowania nowatorskich technologii wykorzystujących m.in. proces neuromodulacji akustycznej, prowadzimy skuteczne leczenie większości szumów usznych. Wykonujemy również pełną diagnostykę zaburzeń słuchu z wykorzystaniem innowacyjnych technik audiologicznych. Prowadzimy nowoczesne leczenie nagłych niedosłuchów (leczenie niedosłuchu) i szumów usznych z wykorzystaniem terapii ucha wewnętrznego oraz dysponujemy szeroką gamą aparatów słuchowych renomowanych firm światowych.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z kompleksowych, profesjonalnych, opartych o najnowsze osiągnięcia medycyny światowej usług w zakresie diagnostyki oraz leczenia problemów związanych z narządem równowagi i słuchu.

DIAGNOSTYKA
Aby leczenie było skuteczne, musi być leczeniem przyczyn schorzenia, a nie samych objawów, dlatego też zespół Śląskiego Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi przywiązuje ogromną uwagę do precyzyjnej diagnostyki. Badania diagnostyczne wykonujemy pojedynczo lub w systemie pakietów. Zakres wykonywanych badań:

  • Audiometria tonalna – badanie słuchu dla tonów czystych
  • Audiometria ultra wysokich częstotliwości – badanie słuchu dla wysokich częstotliwości
  • Audiometria mowy
  • Tympanometria
  • Emisje otoakustyczne (DPOAE)
  • Słuchowe potencjały z pnia mózgu (ABR)
  • Przedsionkowe miogenne potencjały (VEMP)
  • Ocena głośności i częstotliwości szumu
  • Minimalny poziom maskowania szumu (MML)
  • Test pchnięcia głową (vHIT)
  • Wideonystagmografia (VNG)
  • Próby kaloryczne
  • Próby kinetyczne na fotelu obrotowym
  • Próby okulomotoryczne
  • Posturografia dynamiczna:
    – Test sensorycznych zaburzeń równowagi
    – Test przewidywania upadku
    – Wieloosiowa stymulacja optokinetyczna
    – Niezależna analiza wszystkich zmysłów związanych z równowagą

LECZENIE i REHABILITACJA
Śląskie Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi świadczy pełny zakres leczenia zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych oraz niedosłuchów.

  • Rehabilitacja zawrotów głowy i zaburzeń równowagi odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego systemu Multitest Equilibre – dynamicznej platformy posturograficznej z opcją FeedBack2D/3D, fotela obrotowego oraz technik manualnych i fizjoterapeutycznych dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta (m.in. terapia czaszkowo-krzyżowa, stabilizacja spiralna, PNF, metoda Mc Kenziego)
    Leczymy: zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zaburzenia równowagi i zawroty głowy wynikające z chorób neurologicznych (m. in. w przebiegu SM, choroby Parkinsona) oraz stany ortopedyczne z zaburzoną propriocepcją (np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, po endoprotezoplastyce stawu kolanowego).
  • Leczenie szumów usznych ostrych i przewlekłych prowadzimy stosując m.in. terapię transtympanalną ucha wewnętrznego, metodę TRT, wspomagajacą farmakoterapię oraz wykorzystując innowacyjną technikę neuromodulacji akustycznej i wysoce skuteczną metodę elektrostymulacji gałęzi usznej nerwu błędnego –  tVNS. Wprowadzenie w 2017 roku nowoczesnych metod leczenia szumów usznych w Polsce –  neuromodulacji  akustycznej oraz tVNS jest rezultatem naszej ścisłej współracy z ośrodkami zagranicznymi specjalizującymi sie w terapii szumów usznych.
  • W różnego typu niedosłuchu niedosłuchu proponujemy dobór oraz dopasowanie aparatów słuchowych renomowanych firm światowych (protezowanie, leczenie słuchu Śląsk, leczenie niedosłuchu).
  • W leczeniu nagłych niedosłuchów (leczenie słuchu, leczenie niedosłuchu Śląsk) stosujemy transtympanalne podanie leku, czyli bezpośrednio do ucha środkowego przez nakłucie błony bebenkowej.