Szum w głowie leczenieDIAGNOSTYKA I LECZENIE SZUMÓW, LECZENIE NIEDOSŁUCHU I LECZENIE ZAWROTÓW W CENTRUM NA ŚLĄSKU

Zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi i słuchu to poważny problem zdrowotny i społeczny.
Podejmując właściwą diagnostykę i leczenie można  wrócić do normalnego, aktywnego życia.

Jesteśmy ośrodkiem zajmującym się kompleksową diagnostyką i leczeniem zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych i zaburzeń słuchu.

Nasza lolalizacja – Tarnowskie Góry, Śląsk

Diagnostyka oraz zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są przez wykwalifikowany zespół lekarzy i fizjoterapeutów w profesjonalnych pracowniach wyposażonych w najnowszej generacji sprzęt medyczny.

Leczenie prowadzone jest przez zespół doświadczonych specjalistów z zakresu laryngologii, audiologii, neurologii i rehabilitacji pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Grażyny Lisowskiej.

Śląskie Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi jest jednym z nielicznych w kraju i pierwszym na Śląsku, nowoczesnym ośrodkiem kompleksowej diagnostyki i leczenia zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych i zaburzeń słuchu. Nasza oferta obejmuje bardzo szeroki zakres testów i badań diagnostycznych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu medycznego.

Zespół lekarzy – specjalistów z zakresu laryngologii, audiologii, otoneurologii i rehabilitacji oraz zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów posiada doświadczenie kliniczne zdobyte podczas wieloletniej praktyki, a także na licznych kursach, konferencjach międzynarodowych oraz stażach i szkoleniach w renomowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych. Wielu ze specjalistów to znane i cenione autorytety z zakresu audiologii i otoneurologii oraz autorzy licznych publikacji naukowych w czasopismach medycznych polskich i zagranicznych.

Laryngolog ŚląskDysponując wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz nowoczesnym sprzętem wykonujemy nie tylko diagnostykę, lecz również kompleksową rehabilitację zawrotów głowy i zaburzeń równowagi z wykorzystaniem m.in. przełomowego systemu rehabilitacyjnego Multitest Equilibre. Dzięki temu osoby z zaburzeniami równowagi pochodzenia błędnikowego i ośrodkowego mogą wrócić do normalnego, aktywnego życia.

Ponadto, bazując na wieloletnim doświadczeniu w terapii szumów usznych oraz możliwości zastosowania nowych technologii wykorzystujących m.in. proces neuromodulacji akustycznej oraz elektrostymulacji nerwu błędnego prowadzimy kompleksowe leczenie szumów usznych. Wykonujemy również pełną diagnostykę zaburzeń słuchu. Prowadzimy leczenie nagłych niedosłuchów (leczenie niedosłuchu) i szumów usznych z wykorzystaniem terapii ucha wewnętrznego oraz dysponujemy szeroką gamą aparatów słuchowych renomowanych firm światowych.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z kompleksowych, profesjonalnych, opartych o najnowsze osiągnięcia medycyny usług w zakresie diagnostyki oraz leczenia problemów związanych z narządem równowagi i słuchu.

DIAGNOSTYKA
Aby leczenie było skuteczne, musi być leczeniem przyczyn schorzenia, a nie samych objawów, dlatego też zespół Śląskiego Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi przywiązuje ogromną uwagę do precyzyjnej diagnostyki. Badania diagnostyczne wykonujemy pojedynczo lub w systemie pakietów. Zakres wykonywanych badań:

 • Audiometria tonalna – badanie słuchu dla tonów czystych
 • Audiometria ultra wysokich częstotliwości – badanie słuchu dla wysokich częstotliwości
 • Audiometria mowy
 • Tympanometria
 • Emisje otoakustyczne (DPOAE)
 • Słuchowe potencjały z pnia mózgu (ABR)
 • Przedsionkowe miogenne potencjały (VEMP)
 • Ocena głośności i częstotliwości szumu
 • Minimalny poziom maskowania szumu (MML)
 • Test pchnięcia głową (vHIT)
 • Wideonystagmografia (VNG)
 • Próby kaloryczne
 • Próby kinetyczne na fotelu obrotowym
 • Próby okulomotoryczne
 • Posturografia dynamiczna:
  – Test sensorycznych zaburzeń równowagi
  – Test przewidywania upadku
  – Wieloosiowa stymulacja optokinetyczna
  – Niezależna analiza wszystkich zmysłów związanych z równowagą

LECZENIE i REHABILITACJA
Śląskie Centrum Słuchu, Szumów, Zawrotów i Zaburzeń Równowagi świadczy pełny zakres leczenia zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumów usznych oraz niedosłuchów.

 • Rehabilitacja zawrotów głowy i zaburzeń równowagi odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego systemu Multitest Equilibre – dynamicznej platformy posturograficznej z opcją FeedBack2D/3D, fotela obrotowego oraz technik manualnych i fizjoterapeutycznych dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta (m.in. terapia czaszkowo-krzyżowa, stabilizacja spiralna, PNF, metoda Mc Kenziego)
  Leczymy: zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zaburzenia równowagi i zawroty głowy wynikające z chorób neurologicznych (m. in. w przebiegu SM, choroby Parkinsona) oraz stany ortopedyczne z zaburzoną propriocepcją (np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, po endoprotezoplastyce stawu kolanowego).
 • Leczenie szumów usznych ostrych i przewlekłych prowadzimy stosując m.in. terapię transtympanalną ucha wewnętrznego, metodę TRT, wspomagajacą farmakoterapię oraz wykorzystując technikę neuromodulacji akustycznej i metodę elektrostymulacji gałęzi usznej nerwu błędnego – tVNS. Wprowadzenie w 2017 roku nowoczesnych metod leczenia szumów usznych w Polsce –  neuromodulacji  akustycznej oraz tVNS jest rezultatem naszej ścisłej współracy z ośrodkami zagranicznymi specjalizującymi się w terapii szumów usznych.
 • W różnego typu niedosłuchu niedosłuchu proponujemy dobór oraz dopasowanie aparatów słuchowych renomowanych firm światowych (protezowanie, leczenie słuchu Śląsk, leczenie niedosłuchu).
 • W leczeniu nagłych niedosłuchów (leczenie słuchu, leczenie niedosłuchu Śląsk) stosujemy transtympanalne podanie leku, czyli bezpośrednio do ucha środkowego przez nakłucie błony bebenkowej.